Asset Publisher Asset Publisher

Na grzyby...

Bieżący rok jest wyjątkowo łaskawy dla miłośników grzybobrania.

Sezon grzybowy w pełni! Wysokie opady i umiarkowane temperatury we wrześniu przyczyniły się do ich „wysypu”. Grzybiarze od wczesnych godzin porannych przeczesują leśne ostępy. W lasach zarządzanych przez PGLP pyszne koźlarze, borowiki czy maślaki można zbierać do woli.

Skąd się biorą grzyby?

Ciepło i dużo wilgoci sprzyja rozwijaniu się w ściółce leśnej grzybni (rozgałęzionych strzępków), która wydaje owocniki (owoce)- grzyby.

W grzybach pod kapeluszem, znajdują się ogromne liczby zarodników które służą do rozmnażania. Po rozsianiu zarodników do ziemi kiełkują i dochodzi do szeregu podziałów komórkowych, a w konsekwencji do powstania strzępków, które łączą się z odmiennymi płciowo, i w sprzyjających warunkach ( temperatura, wilgotność i dostateczna ilość pokarmu) wytwarzają owocniki.

Należy pamiętać, aby po zerwaniu owocnika przykryć grzybnię ściółką, która uchroni ją przed przesychaniem.

Pewnie zastanawiacie się skąd się biorą grzyby na nowych stanowiskach? Kryją się za tym owady oraz zwierzęta, które przenoszą grzybnie w inne miejsca.

Polecamy nie zbierać starych grzybów, ponieważ nie są przydatne do spożycia, a posłużą do rozsiewania zarodników, oraz nie niszczyć grzybów nie jadalnych, które są także pomocne drzewom.

Po co grzyby potrzebne są drzewom?

Większość jadalnych oraz tych trujących to symbionty, czyli grzyby współżyjące z drzewami w lesie. Grzybnia ściśle przylega do korzeni czerpiąc obopólne korzyści.

Dzięki strzępkom korzenie drzew są grubsze, czyli mają większą powierzchnię chłonną do pobierania związków mineralnych i wody z podłoża, zaś do grzybni docierają produkty fotosyntezy tj. cukry i witaminy.

Drzewom bogatym w zmikoryzowane (zagrzybione) korzenie nie jest straszny stres spowodowany suszą latem czy nagłym zanieczyszczeniem powietrza. Grzybnia broni się przed surową zimą, oraz upalnym latem tworząc organy przetrwalnikowe czyli zbite formy oraz takie o zgrubiałych ścianach.

Poszczególne grzyby wiążą się tylko z jednym gatunkiem drzew np. kurki, maślaki z sosną, zaś inne z wieloma np. olszówki i muchomory czerwone, które spotykamy znacznie częściej.

Pod jakim drzewem szukać jakich grzybów?

Borowik szlachetny rośnie dobrze zarówno w lasach liściastych, iglastych i mieszanych, często można go spotkać w towarzystwie muchomorów, podobnie jest z kurką -Pieprznikiem jadanym. Koźlarze pojawiają się przy brzozach, Koźlarze Czerwone przy osikach, zaś maślaki związane są ze słabymi glebami i rosną w sąsiedztwie sosny i modrzewia.

Po takiej dawce informacji świadome grzybobranie będzie z pewnością przyjemniejsze, a grzyby te suszone, marynowane i smażone będą smakowały wyjątkowo. Pamiętajmy, o zabieraniu z lasu swoich śmieci oraz o zakazie wjazdu pojazdami silnikowymi.

Życzymy udanych zbiorów i sprzyjających do tego warunków.